Peter Sommer alene med Palle i verden
Peter Sommer alene med Palle i verden
Officielt billetsalg starter torsdag d. 16. april kl. 10
Peter Sommer indtager Remisen – og det bliver noget helt særligt! Den 20. november får Remisen besøg af Peter Sommer og Palle Hjorth, når de tager deres anmelderroste koncertoplevelse med rundt i landet – og vi tør godt sige det: det her bliver stort.
Og publikum har mere end de populære stole i mørket at glæde sig til. For den dramatiske duo har overgået sig selv med et pragtstykke af lys, lyd og kostumeparade fra indringning til tæppefald - og bringer nu tidernes nok mest tvivlende men ikke tvivlsomme sangkatalog af store (og små) sange længere ud end scenekanten i et show i to akter , som de har valgt at kalde: “Ej Blot Til Lyset • Ej Blot Til Mørket”
Et setup, der kan forvandle ethvert rum – og som i Remisen bliver til en intim og nærværende koncertoplevelse.
Peter Sommer har i mere end 20 år skrevet nogle af de mest markante sange på dansk – sange, der ikke giver nemme svar, men som rammer noget ægte. Sammen med den stærke musikalske makker Palle Hjorth bliver både de største favoritter og de mere underspillede numre foldet ud i nye, levende fortolkninger
Du kan glæde dig til genhør med klassikere – og til helt nye versioner og fortolkninger, som kun opleves live på denne turné.
Øvrige arrangementer
Et liv med kunsten. De to markante kunstnere fortæller om et langt liv med kunsten som omdrejningspunkt
Program kommer senere
Turen er en naturskøn rute, der fører os ad små asfaltveje, grus- og skovveje samt lidt singletrack. Undervejs bevæger vi os gennem hedelandskab (vi håber, lyngen blomstrer), åbent landbrugsland og plantager - herunder Danmarks største produktionsområde for juletræer.
Vi kører også gennem områder, hvor der var stor modstandsaktivitet under Anden Verdenskrig. Der holdes pause ved Rørbæk Sø, og frokosten indtages cirka halvvejs på turen. Der er mulighed for at forudbestille sandwich.
Program kommer senere.
Jacob Haugaard fortæller om livet og kunsten
Tag noget håndarbejde med på biblioteket – det behøver ikke kun at være strik! – som du kan arbejde på, mens bibliotekaren læser nogle tekster højt.
Vores bibliotekar, Signe, er uddannet læseguide, og hun udvælger en novelle og et digt til hver gang. Det er også hende, der står for oplæsningen. Undervejs taler vi om teksternes stemninger, temaer og tanker – alt sammen i et roligt og uforpligtende fællesskab. Du skal derfor ikke forberede noget – bare mød op, lyt med og del dine tanker om teksten.
Vi ser frem til at høre fra dig!
Trænger brødristeren, støvsugeren eller den fine, gamle lampe til nyt liv? Så er der hjælp at hente hos fixerne på Brande Bibliotek. Al hjælp er gratis, men bemærk, at reparationer sker på eget ansvar, og eventuelle reservedele skal man selv betale.