Hanne Boel live i Remisen
Remisen præsenterer:
Hanne Boel - Live med band 2026
Hanne Boel står midt i en kreativ periode, hvor nye idéer og musikalske eksperimenter flyder frit. Hun arbejder i disse måneder på nyt materiale til et kommende album, og i efteråret 2026 får publikum en helt unik mulighed for at være en direkte del af processen.
For første gang i flere år tager Hanne Boel den velafprøvede metode i brug: At lade sangene møde publikum, før de finder vej til studiet.
De nye numre får altså lov til at møde det fremmødte publikum som de første, hvor stemninger og reaktioner kan blive afgørende for, hvilke sange der ender på hendes næste album. På turnéen kan koncertgængerne glæde sig til en stærk blanding af helt nyt materiale i forening med de ikoniske sange, der gennem årtier har gjort Hanne Boel til et af Danmarks mest elskede musikalske navne.
Sammen med sit band er hun altid nysgerrig og nyskabende, også i forhold til sit ældre repertoire. Med respekt for originalerne, men også med modet til at give musikken nyt liv, når det føles rigtigt. Hanne Boel uddyber:
”Jeg fornemmer at jeg sammen med mit nuværende band finder mig selv i nutiden. Vi er nysgerrige, spilleglade, musikelskende og vilde med et godt groove, der rammer kroppen mindst lige så meget som hjertet og hjernen. Vi er nysgerrige på nutiden og samtidig står vi begejstrede ved de gamle dyder fra 80’erne og 90’erne.”
Glæd dig til en helt særlig koncertoplevelse, hvor både fremtidens hits og tidløse klassikere får nyt liv på scenen med Hanne Boel og et velspillende band bestående af Jens Runge (guitar), Jacob Funch (guitar), Kristoffer Sjelberg (trommer) og Jenno Bjørnkjær (keys).
Øvrige arrangementer
Et liv med kunsten. De to markante kunstnere fortæller om et langt liv med kunsten som omdrejningspunkt
Program kommer senere
Turen er en naturskøn rute, der fører os ad små asfaltveje, grus- og skovveje samt lidt singletrack. Undervejs bevæger vi os gennem hedelandskab (vi håber, lyngen blomstrer), åbent landbrugsland og plantager - herunder Danmarks største produktionsområde for juletræer.
Vi kører også gennem områder, hvor der var stor modstandsaktivitet under Anden Verdenskrig. Der holdes pause ved Rørbæk Sø, og frokosten indtages cirka halvvejs på turen. Der er mulighed for at forudbestille sandwich.
Program kommer senere.
Jacob Haugaard fortæller om livet og kunsten
Tag noget håndarbejde med på biblioteket – det behøver ikke kun at være strik! – som du kan arbejde på, mens bibliotekaren læser nogle tekster højt.
Vores bibliotekar, Signe, er uddannet læseguide, og hun udvælger en novelle og et digt til hver gang. Det er også hende, der står for oplæsningen. Undervejs taler vi om teksternes stemninger, temaer og tanker – alt sammen i et roligt og uforpligtende fællesskab. Du skal derfor ikke forberede noget – bare mød op, lyt med og del dine tanker om teksten.
Vi ser frem til at høre fra dig!
Trænger brødristeren, støvsugeren eller den fine, gamle lampe til nyt liv? Så er der hjælp at hente hos fixerne på Brande Bibliotek. Al hjælp er gratis, men bemærk, at reparationer sker på eget ansvar, og eventuelle reservedele skal man selv betale.