
Vi deltager i fejringen af Brande kirkes 850 år.
Der vil være åbent hus begge dage fra kl 15-19 og alle er meget velkomne.
Vi arbejder på forskellige aktiviteter, som man kan prøve og vi skal selvfølgelig vise besøgende, hvor skøn et sted vi har. Dyrehold og havehold, har deres normale aktiviteter de dage.

Vi deltager i fejringen af Brande kirkes 850 år.
Der vil være åbent hus begge dage fra kl 15-19 og alle er meget velkomne.
Vi arbejder på forskellige aktiviteter, som man kan prøve og vi skal selvfølgelig vise besøgende, hvor skøn et sted vi har. Dyrehold og havehold, har deres normale aktiviteter de dage.

Remisen byder velkommen til en smagfuld start på en storslået aften 🥂🎶
Vi fejrer Brandes 850-års jubilæum med manér – og du kan starte aftenen med bobler i glasset og smagfulde pindemadder med både fylde og finesse.
Inden tonerne fylder salen, kan du nyde en række smagfulde små retter, der sætter gang i både sanser og feststemning. Nyd en eksklusiv servering på 6 pindemadder og med bobler i glasset. Vi starter serveringen kl. 18, så der er god tid inden koncertstart kl. 19.30.
Menuen står på:
✨ Mini-vaffel med ostecreme og ørredrogn
✨ Mini hotdog med vildreje og løgspirer
✨ Røget torsk & kartoffelfritter med dildmayo
✨ Oksetatar på malt rugbrød med kapers og peberrod
✨ Terrine af gris og porre rullet i parmaskinke
✨ Craqueline med hindbær, vanille og mandelcrumble
✨ Et glas cava til at sætte feststemningen
Køb din billet til 'Bobler og pindemadder' her, eller når du køber din koncertbillet.
Billetter til 'Bobler og pindemadder' er kun gyldig for gæster med billet til orkesterkoncerten med Aarhus Symfoniorkester.

Remisen præsenterer med stolthed: Aarhus Symfoniorkester, i anledning af Brandes 850 års-byjubilæum
Storslået jubilæumskoncert i RemisenBrande
Brande står over for en enestående fejring, når byen markerer sit imponerende 850-års byjubilæum. I denne særlige anledning inviteres publikum til en festlig og uforglemmelig koncertoplevelse, hvor Aarhus Symfoniorkester fylder Remisens sal med de største klassiske hits.
Under ledelse af dirigent Stig Mærsk vil orkestret tage publikum med på en musikalsk rejse, der spænder fra stemningsfulde mesterværker til medrivende og festlige toner. Den strålende sopran Frederikke Kaufmann vil med sin smukke stemme give ekstra glans til aftenen, hvor musikken rammer både hjertet og sjælen.
Det bliver en aften med musikalsk magi, der appellerer til både erfarne klassiske lyttere og nye nysgerrige gæster. Med en blanding af store klassiske perler og stemningsfuld underholdning er koncerten skabt til at samle og begejstre alle.
Glæd dig til en festlig begivenhed i hjertet af Brande – en musikalsk fejring af byens historie, fællesskab og fremtid. Gå ikke glip af denne unikke oplevelse!