Maria Ruston - arbejder med tekstil collage og genanvender rester fra tekstilindustrien.
Hun siger om kurset:
Jeg fortæller om min måde at arbejde på, blandet andet ud fra egne værker og materialer.
På kurset vil vi eksperimentere med stofrester, tråd, papir og andre materialer og skabe små, personlige værker.
Fokus på fordybelse, kreativitet og glæden ved arbejdet med hænderne.
Saxofonkvartetten SAXOPRATHS gæster Brande og hermed 4 saxofoner der mødes i musik, der henter inspiration fra tango, folklore, jazz og den danske musiktradition. Gruppen har spillet sammen siden 1992 og har samarbejdet med Kashmir og Marilyn Mazur
Koncerten er gratis
Remisen præsenterer:
Brian Mørk
“iSeeYou” er Brian Mørks nye standup-show – en elegant brutal, intelligent og herligt ubarmhjertig tur ind i alt det, vi normalt prøver at skjule bag høflighed, vaner og selvbedrag.
Det er Mørk, når han retter sit spotlys mod helt almindelige mennesker og deres helt banale absurditeter, ritualer og små selvmodsigelser. Ingen kan undslippe og ingen får lov at gemme sig.
Showet er hurtigt, intelligent og overraskende, men stadig til at gå til for både nye og garvede fans.
Publikum kan forvente skarpe pointer, chokerende sandheder, og grin der både letter og niver lidt. ”iSeeYou” lover: – Humor, der rammer dig lige i selvfedheden. – Mørk i sin reneste mørke form. – Et publikum, der bliver set langt mere end de er vant til.
“Hvis vi ikke kan grine af os selv, bliver vi reduceret til folk, der kun griner ad andre.” Brian Mørk er tilbage med sit nye show ”iSeeYou”, og titlen er ikke pynt, for det bliver svært at gemme sig. Publikum mødes af hans skarpe blik, der ikke efterlader et eneste lille menneskeligt selvmål eller absurditet i fred. “Det her handler ikke bare om jokes,” siger Mørk.
“Det handler om at få folk til at trække vejret igen, slappe lidt af med egoet og ikke tage sig selv alt for alvorligt. Vi lever i en tid, hvor selvhøjtideligheden trives, og hvor vi hele tiden vogter på hinanden. Humor er en af de sidste frie udluftningskanaler.”
“Jeg udstiller jer,” forklarer han. “Ikke for at hænge personer ud, men for at hænge mennesker ud. Det handler om at skabe et øjeblik, hvor vi kan grine af vores egen uduelige og dumme menneskelighed. Fordi, lad os være ærlige, vi er allesammen tåbelige fjolser en gang imellem.”
Selvironien er omdrejningspunktet.
“Hvis vi ikke kan grine af os selv, men stadig gerne griner ad andre, så føler vi os vigtigere end dem. Og så bliver livet surt og moraliserende,” siger Mørk, og fortsætter: “Det bliver ikke kønt, men det bliver sjovt. Og måske gør det en lille smule ondt. Men vi kan ikke forlange at blive mere menneskelige uden at acceptere et par slag i mellemgulvet undervejs.”
For Mørk er standup ikke bare underholdning, det er et nødvendigt frirum i en tid, hvor alvoren fylder for meget, og ironi alt for lidt.
“Vi skal mindes om, at perfektion er både urealistisk og røvkedelig,” siger han. “Humor er ikke flugt. Det er en måde at overleve sig selv, hinanden og hele verden på.”
Med ”iSeeYou” får publikum ikke bare en comedy-aften. De får en oplevelse, der skræller overfladen af vores små sociale spil, synliggør de vaner og selvbedrag vi alle går rundt med, og minder os om, hvor absurd og vidunderligt menneskelivet faktisk er.
Nummererede siddepladser
Remisen er åben en time før, showet starter - doors 30 min. før showstart
Købte drikkevarer i Remisen må medbringes i salen
Baren er åben inden showstart og i pausen
Det er muligt at forudbestille drikkevarer til pausen - bestil og betal i baren inden showstart
Kørestolspladser kan kun bookes via tlf. 9718 0909
Anders Kjærsgaard giver en introduktion til, hvad kunstig intelligens er, hvad det kan bruges til og hvor dets begrænsninger ligger.
Prøv de forskellige aktiviteter. Du skal kun betale 20kr ved indgangen. Gælder både børn og voksne.
Oktoberfest
med Madam Blå og Poprockerne
Gør dig klar til en aften med god mad, litervis af kolde fadøl, live musik og ægte Oktoberfeststemning.
Tag vennerne, familien eller kollegaerne under armen, og vær med til en og festlig aften ved langbordene, med hvor fællesskab, fællessang og godt humør.
Frivillig i Kenya v/sundhedsplejerske Karina Holm
Kom og vær med, når Brande Bibliotek byder indenfor til seniorcafé.
Seniorcafeen er ”åbent” den første mandag i måneden i tidsrummet kl. 10.00 – 11.30.
Kig bare ind – det kræver ikke tilmelding. Der vil altid være kaffe på kanden.
Seniorcafe på Brande Bibliotek
Vi arrangerer forskellige aktiviteter og inviterer oplægsholdere. Lokalhistorisk arkiv er også en del af seniorcafeen og vil byde ind med forskellige aktiviteter. Derudover har vi også forskellige brætspil, man kan samles omkring. Programmet ligger fremme ved ekspeditionen og findes desuden på hjemmesiden og på vores øvrige sociale medier.
Vi håber at se rigtig mange seniorer til nogle hyggelige formiddage på Brande Bibliotek.
Kom til fortælle-koncert på Brande Højskole.
Mathilde Falch fortæller sin egen
personlige historie om psykiatri og misbrug og illustrerer det med sine sange.
Brande Højskole er ikke tilfældigt valgt, da den har erfaringer med at bistå unge med udfordringer, det kan vi alle lære af.